Archív podujatí
:: Školské aktivity >> Debatný klub >> Archív podujatí ::

  • December 2012 bol pre DK ako náročný tak aj úspešný. Začal medzinárodným turnajom zmiešaných tímov Debate@Europe v Amsterdame. V rámci slovenskej reprezentácie sa turnaja zúčastnil Peťo Blaha, Martin Sarvaš a Laci Perduk. Turnaj sa podarilo vyhrať Mojmírovi Stehlíkovi, bývalemu žiakovi našej školy. V tabuľke rečníkov sa najviac darilo Martinovi Sarvašovi (23. miesto), Peťovi Blahovi (50. miesto) a úctyhodne sa umiestnil aj Laci Perduk (60. miesto).
  • Hneď po návrate domov z vyššie uvedeného medzinárodného turnaja organizoval DK Exhibičnú debatu s podporou Holandskej Ambasády na Slovensku, kde debatéri s DK Trebišovská (Nika Katonová, Táňa Pribulová, Peťo Blaha, Laci Perduk, Martin Sarvaš, Martin Šedovič) debatovali o dekriminalizácii marihuany pred naplnenou sálou CVČ Domina. Na konci Decembra sa DK zúčastnil aj na 2. Východoslovenskom regionálnom turnaji.
     
  • Aby sme sa náhodou nenudili, tak si pre nás Slovenská debatná asociácia chystá 2. Východoslovenský regionálny turnaj. Ten sa uskutoční v dňoch 14. - 16. 12. 2012 v Michalovciach, kde šesť tímov z Trebišky bude obhajovať alebo vyvracať tézu: "Aspoň päť poslaneckých mandátov v Národnej rade Slovenskej republiky by malo byť vyhradených pre príslušníkov rómskej menšiny."
 
  • 10.12.2012 (pondelok) sa od 12.00 hod. uskutoční v priestoroch CVČ Domino na Popradskej ulici v Košiciach jedna z troch Verejných debát na Slovensku pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, ktorú organizuje Holandská ambasáda na Slovensku. Téza stretnutia bude čoskoro zverejnená, isté však je že bude úzko súvisieť s témou ľudských práv. Mená rečníkov zatiaľ nie sú známe, isté je však, že nimi budú členovia Debatného klubu Trebišovská. Program ozvláštni hosť a debata je určená ako žiakom nášho Gymnázia tak aj širokej verejnosti. O občerstvenie sa postará Študentská spoločnosť INfinity.
Koordinátorkami projektu boli Martina Krasnayová a Nika Katonová, nad ktorými drží ochrannú ruku pani profesorka Jana Šempbergerová
 
  • 16.11.-18.11. 2012 sa v Košiciach konal každoročný anglický turnaj Košice Schools Debating Competition. Našu školu zastupovali na turnaji 4 tímy. Vďaka nemilosrdnej konkurencii sa bohužiaľ po vyraďovacích kolách toto čislo zmenšilo na 2.tímy a to:
Avada Kedavra - Peťo Blaha (VII. OB), Martin Šedovič (V. OA) a Adam Kollár (gymnázium Alejová) 
Treb3 - Nikola Katonová (VI. OB), Tatiana Pribulová (VI. OB) a Martin Sarvaš (VI. OA).
Do veľkého finále KSDC na tézu "This House would force university graduates to spend the first 5 years in the country of their university." sa prebojovala Treb3 a v pomere hlasov 3:2 ho aj vyhrala t.j získali 1. miesto.
Tím Avada Kedavra bohužial vypadli v semifinále v debate proti ďalšiemu tímu z Poštovej. Nakoniec sa tento tím umiestnil na krásnom 3. mieste.
Darilo sa aj Martinovi Sarvašovi (VI. OA), ktorý obsadil v sútaži rečníkov 7. miesto a Peťovi Blahovi (VII. OB), ktorý sa umiestnil na 9. mieste.
Obdiv patrí aj našim nováčikom - Martin Tomáš (V.OA), Samo Lipták (VI.OB), Dominik Zelizňák (VI.OA), Martin Šedovič (V.OA). Tí sa turnaja nezľakli a problém im nerobil ani nový formát debaty).
Všetkým gratulujeme!
 
  • Ďalšie skvelé správy prichádzajú až z Holandska. V apríli minulého roku sa debatéri z Trebišovskej zúčastnili na projekte Debate at Europe, kde sa spolu s ľudmi z Holandska, Macedónska, Srbska, Estónska a Rumunska rozprávali o súčasných problémoch EU. Na základe kvalite rečí sa Peter BlahaMartin Sarvaš zúčastnia finále a medzinárodnej debatnej konferencie v Amsterdame (28.11. - 02.12.2012). Pridajú sa k ním aj Anička Horňáková  a Laci Perduk, ktorí sa po októbrových výsledkoch súťaže dostali  bez námahy na prvé priečky. Súťažiť budú MTT systémom (Mixed Team Track), kedy sa debatéri dostanú do tímov s ľuďmi z celého sveta.
V tabuľke TOP 10 rečníkov z celej Európy obsadil Mojmír Stehlík (v súčasnosti študuje na jednej z najprestížnejších škôl IB typu v Bosne a Hercegovine) úžasné 7. miesto s 74 bodmi a tesne za ním sa umiestnil Laci Perduk so 73 bodmi. Po nich nasledovali Peter Blaha (69 bodov), Anička Horňáková (68 bodov), Nika Katonová a Martin Sarvaš (obaja s 67 bodmi).
 
  • Začiatok školského roka bol pre DK Trebišovská veľmi úspešný. Na  1. Východoslovenskom regionálom turnaji, na ktorom sme debatovali o unitárnom a pluralitnom systéme zdravotného poistenia sa darilo hlavne tímu TREB4 - Martina Krassnayová, Anička Horňáková a Anette Némethová. Umiestnili sa na výbornom 4. mieste. V súťaži rečníkov sa na 9. mieste (celkový počet účastníkov bol 95) umiestnila Nikola KatonováMartin Sarvaš. Darilo sa aj nováčikom - Dominik Zelizňak, Alexandra Zelinková, Samo Lipták, Martin ŠedovičMartin Tomáš, ktorí sa prvej regionálky nezľakli a vybojovali si hodnotné rečnícke body!