Aktuality

Matematická olympiáda

Našu školu reprezentovala Ella Rosenbergerová z 1.A na stretnutí úspešných riešiteľov krajského kola Matematickej olympiády dňa 7.6.2024.

Srdečne blahoželáme!

MO MAT

 

literatura

Celoslovenská súťaž Literárna jar Ondreja Čiliaka

Tento rok sa konal 21. ročník celoslovenskej súťaže Literárna jar Ondreja Čiliaka. Do súťaže sa celkovo prihlásilo 123 autorov.
Predsedom poroty bol spisovateľ Peter Šloser, členmi poroty boli aj spisovatelia Iveta Pernišová a Marek Mittaš.
Nina Jančošeková z IV. OA získala 2. miesto v poézii (kategória do 18 rokov).
Nielen jej ocenenú báseň si môžete prečítať v Antológii víťazných prác - TU
Za PK SJL srdečne gratulujem a naďalej želám odvahu nechať sa unášať vlnami tvorivosti.

Návšteva v prezidentskom paláci

V prezidentskom paláci sa pani prezidenta stretla s úspešnými účastníkmi a účastníčkami Olympiády ľudských práv. Zastúpenie mala aj naša škola. Veľká vďaka Anka Sviatková a pani učiteľka Vámosová.

Krédo tohto ročníka olympiády – Ľudské práva: hrádza proti nenávisti.

prezid_olymp

Workshop

Dňa 3.6.2024 sa pre triedy IV.AB a IV.BB konal workshop k blížiacim sa eurovoľbám. Prednáška sa uskutočnila pod taktovkou p. Jakuba Spišáka z Regionálne centra mládeže v Košiciach.
 work

Prednáška o možnosti štúdia v Rakúsku

Na našej škole sme privítali zástupkyňu Fachhochschule Wiener Neustadt, ktorá žiakov VII.OA a IV.AB informovala o možnostiach štúdia na tejto odbornej vysokej škole vo Viedni, v odboroch, ktoré je možné študovať v anglickom jazyku. V jednom z týchto odborov- management a international bussiness študuje aj naša absolventka A. Ivasenková, ktorá žiakom dnes osobne mohla odpovedať na ich otázky. 

studium


 
 

Workshop

Vďaka výbornej spolupráci s NIVAM- Neformálne vzdelávanie sa mohla VII.OA zúčastniť praktického workshopu s názvom
ŽIVOT PO ŠKOLE - AKO SI NÁJSŤ PRÁCU? Lektorka Mgr. Martina Pihuličová previedla mladých ľudí zákutiami súčasných trendov, zistili sme, čo je dôležité pri hľadaní práce, čo by mal obsahovať skvelý životopis a ako vystupovať na pracovnom pohovore. Aký je rozdiel medzi domácimi či zahraničnými zamestnávateľmi. Neformálne vzdelávanie prepája prax s odbornými poznatkami. Ďakujeme!

workshop

Literárna súťaž

Dnes sme sa s IV. OA zúčastnili v LitParku na slávnostnom vyhodnotení celoslovenskej literárnej súťaže LITERÁRNE KOŠICE.
Témy v tomto roku:
- Dobrodružstvá netopiera Pierra
- Prečo v dúhe nie je čierna?
- Stretnutie, ktoré mi zmenilo život.


V kategórii próza sme získali dve ocenenia:
MAXIM BLANÁR - 3. miesto a DAMIÁN BERNÁT - čestné uznanie. Obaja si vybrali tému - Dobrodružstvá netopiera Pierra.


Víťazné príbehy si budete môcť prečítať v online zborníku ocenených prác - Literárne Košice 2024.
Odbornú porotu tvorili spisovatelia a zároveň i učitelia vysokých škôl - Markéta Andričíková, Marián Andričík (UPJŠ v Košiciach), Ján Gavura a Peter Karpinský (Prešovská univerzita v Prešove).
Za PK SJL - oceneným žiakom SRDEČNE GRATULUJEME a prajeme ďalšie literárne úspechy. Zároveň želáme všetkým žiakom tvorivého ducha a chuť literárne tvoriť.
Ako povedali všetci porotcovia: ,,Kto chce písať - dobre písať, musí aj veľa čítať."

lit sutaz

Exkurzia do Goetheho inštitútu

V rámci hodín Konverzácie z nemeckého jazyka sme so žiakmi predmaturitných ročníkov v utorok 30.4. navštívili v Štátnej vedeckej knižnici nemeckú čitáreň Goetheho inštitútu.

goethe

Modelový parlament Slovenska

Naše žiačky Ema Baculíková (VII.OA) a Anna Sviatková (VIII.OB) v dňoch 25.-29.04. 2024 reprezentovali našu školu na Modelovom parlamente Slovenska v Bratislave. Na vlastnej koži si vyskúšali prácu poslancov v celom legislatívnom procese od návrhu až po prijatie zákonov. 
Celé podujatie sa konalo na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského a posledný deň vyvrcholil v Národnej rade Slovenskej republiky, kde sa stretli aj s poslancami NR SR a členmi vlády.
Veríme, že tieto skúsenosti pozitívne zúročia.

modelovy parlament

Predstavenie "Umenie pre školy"

V štvrtok 2.5. sa žiaci zúčastnili na predstavení "Umenie pre školy" v kine Úsmev. Mali sme možnosť sa naživo stretnúť s autorkou poézie Júliou Sokolovou a dozvedieť sa viac o každodennosti v literárnych dielach, o slovenskej spisovateľke E.Maróthy- Šoltésovej  a o vzniku o jej zbierky básní "Domáce práce". 

haasova

Vráťme knihy do škôl

Hoci je už apríl, my sa vrátime späť v čase do marca – mesiaca knihy. Aj deti a mládež z nášho kraja sa prihlásili do súťaže Vráťme knihy do škôl. V celoslovenskej konkurencii obstáli viac než výborne. Súťaž mala motivovať k čítaniu aj písaniu príbehov a odhaliť všetky tajné zákutia fantázie mladých východniarov. Toto sú naši prvotriedni čitatelia a spisovatelia v jednotlivých kategóriách.

Naša pani učiteľka, Mgr. Viktória Figuľová, získala ocenenie Strieborný knižný anjel a naša škola GT12 získala 1. miesto v kategórii Najaktívnejšia škola.

Ďakujeme a srdečne blahoželáme všetkým, ktorí sa zapojili.
Sme na Vás nesmierne hrdí!

knihy do skol